Dlaczego świece sojowe?
Dlaczego świece sojowe?

Świece zapachowe obecne są w domach wielu z nas. Rosnąca popularność tych produktów nie dziwi. Zapewniają wspaniały aromat, dodają uroku do wnętrza, a ich ciepły płomień wprowadza miłą atmosferę. Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów świec, które produkowane są z różnych substancji – parafiny, stearyny i wosku sojowego – którą z nich najlepiej wybrać?

Sklepowe półki uginają się od produktów zapachowych. Przechadzając się dedykowaną alejką w sklepie mnogość zapachów może być nawet przytłaczająca. Zawieszki do samochodu, woski do kominków i w końcu świece – wybór jest ogromny! Choć to zapach może wydawać się najważniejszym elementem przy szukaniu wymarzonego produktu, najistotniejsza jest jednak substancja, która stanowi jego bazę. Z tym bywa różnie.

Najczęściej w sklepach znajdziemy niestety tylko świece i woski na bazie parafiny i stearyny. Tymczasem to świece sojowe są najbezpieczniejsze zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska. Dlaczego? Co wyróżnia wosk sojowy i czy naprawdę świece parafinowe to samo zło? Odpowiadamy!

 

Świece parafinowe

Znajdziemy je w większości marketów. Są najbardziej popularne i najtańsze w produkcji, ale niestety również najbardziej szkodliwe. Parafinę pozyskuje się z frakcji ropy naftowej i frakcji smół z węgla brunatnego. Pozyskanie tego surowca przyczynia się do degradacji złóż naturalnych. Substancje zawarte w świecach parafinowych podczas spalania znacząco podnoszą stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu. Dodatkowo wydzielają bardzo szkodliwe substancje takie jak: benzen, toulen i formaldehyd. Wdychanie tych oparów przyczynia się do powstawania problemów z układem oddechowym, nerwowym, krwionośnym oraz rozrodczym. Ponadto wykazują działanie kancerogenne oraz źle wpływają na naszą wątrobę.

 

Świece stearynowe

Świece stearynowe powstają z kwasów nienasyconych oraz mieszaniny nasyconych kwasów tłuszczowych (stearynowego oraz palmitynowego). Stearyna może być pochodną tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Świece stearynowe nie są tak szkodliwe jak świece wykonane z parafiny, jednak w odróżnieniu od świec sojowych, niektóre z nich mogą być produktami odzwierzęcymi. Nie nadają się zatem dla osób, którym zależy na produktach, które nie powstały kosztem zwierząt. Warto posiadając wybór, sięgnąć po świecę, która jest pochodną rośliny. Jeśli na etykiecie nie podano informacji, z czego pozyskano stearynę, lepiej zostawić taką świeczkę na sklepowej półce.

 

Świece sojowe

Najlepsze zostawiliśmy na koniec! Nie przesadzamy. Wosk sojowy to najbardziej przyjazna substancja, z której można stworzyć świece. Przede wszystkim jest to produkt w 100 procentach naturalny. Pozyskiwany jest poprzez utwardzenie oleju z ziaren soi.  Proces spalania nie powoduje uwalniania szkodliwych substancji, a produkowana ilość dwutlenku węgla jest dużo mniejsza w porównaniu do palenia świec parafinowych. Dodatkowo naturalny wosk sojowy jest doskonałym nośnikiem zapachu i świetną bazą do komponowania z olejkami zapachowymi i eterycznymi.

Co jeszcze przemawia na korzyść świec sojowych? Oto najważniejsze właściwości sojowych świec zapachowych:

  • Bezpieczne dla środowiska – spalanie wosku sojowego nie generuje do atmosfery szkodliwych substancji. Są bezpieczne dla zdrowia zarówno ludzi, jak i zwierząt.
  • Długość palenia – wosk sojowy topnieje w stosunkowo niskiej temperaturze, dlatego świece sojowe palą się nawet dwa razy dłużej niż ich parafinowe czy stearynowe kuzynki. Zakup świecy sojowej jest zatem ekonomiczny. Taka świeca będzie cieszyć nawet kilka miesięcy.
  • Biodegradowalność – wosk sojowy jako produkt roślinny rozkładany jest przez wszelkie mikroorganizmy. Nie będzie zalegał przez setki lat jako odpad, ani nie zanieczyści gleb i wód.
  • Czystość spalania – czysty płomień bez sadzy i dymu to wyróżnik świec sojowych. Spalają się wolno i równo, a na ściankach pojemnika nie pozostaje żaden osad.
  • Bezpieczeństwo użytkowania – niższa temperatura topnienia wosku sprawia, że w przypadku bezpośredniego kontaktu ryzyko poważnego oparzenia jest zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku parafiny czy stearyny.
  • Łatwość sprzątania – wyczyszczenie ewentualnych plam z wosku sojowego nie jest trudne. Najczęściej wystarczy ciepła woda i mydło.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl